Jak wybrac studia

Jak wybrac studia?

„Dobrze, gdy czowiek ma moliwo wyboru zawodu nie z koniecznoci, ale zgadzajc si z skonnociami psychicznymi ” (A. Absheroni)

Wybór przyszego zawodu wycznie ze wzgldów handlowych to duże ryzyko. Psychologowie jednogłośnie świadczą - o takim wyborze, który nie bierze pod uwag potrzeb psychologicznych, charakteru, skłonności, a jedynie zysk to osoba nieszczęśliwa, która powoli wypala się emocjonalnie. Z biegiem lat dodają się zaburzenia psychosomatyczne, niezadowolenie z siebie i życia w ogóle

Dlatego bez przesady decydujące znaczenie w życiu każdego człowieka ma okres wyboru zawodu i specjalności. Pociąga za sobą osobistą odpowiedzialność, której nie przekażesz nikomu przez lata. Gdyby wszyscy zdali sobie sprawę, że to indywidualny wybór, byłoby znacznie więcej odnoszących sukcesy profesjonalistów.

Jaki kierunek studiów możesz rozważyć dla siebie

Wybór między naukami humanistycznymi a technicznymi często staje się dylematem.

  • Najpopularniejsze dziedziny to kierunki humanistyczne, kojarzone są z dziedzinami zapewniającymi wysokie dochody, realizacji zawodów, rozwój kariery, popularności. Takie obszary obejmują dziennikarstwo, prawo, ekonomia, zarządzanie, architektura, projektowanie, językoznawstwo, muzyka, aktorstwo.
  • Innymi, do kardynalnych dla opisywanych nauk humanistycznych, są specjalności przyrodniczo-matematyczno-inżyniersko-techniczne. Oto najpopularniejsze z tej dziedziny - programista, finansista, ekonomista, budowniczy, inżynier, geolog i nie tylko. W 2019 roku 35% absolwentów w Katowicach wybrało zawody techniczne.
  • Osoby wybierające ten kierunek zawodów - głównie mają umysł analityczny, logika przeważa nad emocjami. To ludzie, którzy myślą w uporządkowany sposób, system nerwowy wytrzyma długie obciążenia psychiczne.

Jak wybrać studia dla siebie

Przy wyborze przyszłego zawodu należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów

  • Zrozumienie własnych skłonności, charakteru, temperamentu, a nawet specyfiki sfery emocjonalnej i wolicjonalnej. Jeśli trudno jest samodzielnie określić wymienione czynniki. i często rodzice mogą pomylić się w swoich wnioskach i narzucić dziecku opinię z punktu widzenia popularności zawodu, czy też wysokich dochodów. W takim przypadku radzimy skonsultować się z profesjonalnym psychologiem. To bardzo ważny punkt - aby dowiedzieć się, w której nauce dziecko ma najbardziej wyraźne skłonności. W jakim kierunku nadal będzie najwygodniej się rozwijać i pracować.
  • Warto monitorować, które zawody są w Polsce najpopularniejsze. Na przykład w Katowicach są uczelnie, które według Perspectives, Web Ranking of Universities są najlepsze w Polsce i krajach ościennych. Std, według danych monitoringowych, najpopularniejszymi dziedzinami absolwentów katowickich uczelni są informatyka, ekonomia, prawo, psychologia, zarządzanie, finanse itp. Młodzi ludzie nadal koncentrują się na prestiżowych i wysoko opłacanych zawodach.
  • Analizuj wyniki w szkole, podkreślaj mocne strony, pracuj z wyprzedzeniem nad ważnymi naukami z korepetytorem. Dokładnie przygotuj si do egzaminów maturalnych. A czas wyboru specjalności nie będzie stresem i kryzysem życiowym, ale nagrodą za pracowitość.
  • Idealnie, gdy zawód staje się Twoim ulubionym hobby - tak mówią nawet starożytni filozofowie.

Jaki kierunek studiów - zależy od wiadomego osobistego wyboru

Oczywiście należy kierować się radami rodziców i nauczycieli-mentorów, ale największą odpowiedzialność ponosi uczeń. Specjalność należy wybrać nie tylko z punktu widzenia dzisiejszej popularności, ale także w perspektywie 5-10 lat. W końcu w globalnym świecie wszystko się zmienia mobilnie.

Programiści, lekarze wszystkich dziedzin, ekolodzy, lingwiści, naukowcy mają dalekowzroczne perspektywy na prowadzenie w rankingach w popularnych zawodach. Świadczy o tym zaawansowane badania socjologiczne. Wreszcie, wsłuchaj się w swoją duszę, studiuj i oceniaj światowe trendy na rynku pracy ze wszystkich stron. 

3Komentarze

2020-09-07

Dziki za ciekawy artyku. Bardzo interesujce byo dowiedzie si, jak wybra studia.

2020-09-07

Zgadzam sie z tym, co jest napisane w artykule o wyborze sudia. Zrobilem to samo i wybralem odpowiednia uczelnie

2020-09-07

Dzikuj, mio jest otrzyma pozytywn opini na temat artykuu o wyborze studia.

Zostaw odpowied

Musisz by zalogowany, aby doda komentarz.